Vyskúšajte úvodný tréning za 1€. Úvodný tréning s osobným trénerom je u nás v Cvičisku bez záväzkov.

Vyskúšajte úvodný tréning za 1€. Úvodný tréning s osobným trénerom je u nás v Cvičisku bez záväzkov.

Vyskúšajte úvodný tréning za 1€. Úvodný tréning s osobným trénerom je u nás v Cvičisku bez záväzkov.

X

AKO NA EFEKTÍVNU DIÉTU: ČO VÁM DOTERAZ NIKTO NEPOVEDAL

Nevedomosť je jednou z najväčších frustrácií, s ktorými sa stretávajú naši klienti, ktorí sa rozhodli zmeniť svoj životný štýl. Čo a kedy jesť, ako často cvičiť… Hlavným dôvodom býva skutočnosť, že ľudia nevedia, kde vlastne začať. Pretože jedno zdravé jedlo vám neprinesie okamžité výsledky ani zázračne nezlepší váš zdravotný stav.

V skutočnosti už pravdepodobne viete, čo vám stojí v ceste. Od väčšiny klientov počúvame hlavne tri dôvody:

 1. Čas (respektíve jeho nedostatok)
 2. Neistota (neviete, čo robiť, alebo čomu veriť)
 3. Motivácia

S nedostatkom času bojuje väčšina z nás. Ak však odstránime neistotu a zvýšime motiváciu, aj čas si zrazu budeme hľadať o niečo jednoduchšie. A napriek tomu, že obe tieto prekážky spolu zdanlivo nesúvisia, v skutočnosti sú úzko prepojené.

Čo teda bráni tomu, aby efektívne diéty fungovali?

V knihe Zmena sa jej autori venovali okrem iného aj otázke, prečo zamestnanci nerobia to, čo od nich vedenie očakáva.

Vo väčšine prípadov je odpoveď pomerne jednoduchá: ,,Pretože nevedia presne, čo sa od nich očakáva, alebo ako to urobiť.’’

 

To isté platí aj pre vaše zdravie. Povedzme, že ste sa rozhodli urobiť vo svojom živote veľkú zmenu a schudnúť 5, 10 alebo 30 kíl. Ste nadšení, ale zároveň cítite veľký tlak. Je vám jasné, že musíte upraviť stravu, pohyb či dokonca spánok. Kde však začať?

Možno ste sa rozhodli, že sa budete lepšie stravovať. Čo presne to však znamená? Alebo ste si povedali, že budete viac cvičiť. V hlave vám však stále vŕtajú otázky: Čo vlastne znamená viac? Bude to dosť na to, aby som videl nejaký rozdiel? A kde na to nájdem čas?

Toto je presne ten typ otázok, ktorý dokáže zabiť vašu motiváciu ešte skôr, ako vôbec začnete. Nie ste si istí, čo robiť, takže neurobíte nič. Alebo urobíte prvý krok, potom ďalší, a keď sa nedostavia výsledky, vzdáte to. Ak si totiž nie ste istí, že zmena skutočne prinesie želané výsledky, je ťažké sa k nej skutočne zaviazať.

4 návyky, vďaka ktorým je každá diéta efektívnejšia

Skôr, ako to vzdáte, skúste si vo svojom plane spraviť väčší prehľad.

Keď budete presne vedieť, aké zmeny potrebujete urobiť – a uvidíte, že skutočne fungujú – budete v nich pokračovať.

Rovnaká myšlienka sa využíva aj pri koučovaní. Urobíte prvý krok, potom ďalší a ďalší. Celý proces začína tými najjednoduchšími zmenami.

Ak sa chcete začať zdravo stravovať, nemusíte sa hneď extrémne obmedzovať, poctivo vážiť každý gram jedla či postupovať krvné testy. Začnite jednoduchými krokmi, ktoré vám pomôžu získať kontrolu, bez ohľadu na vaše stravovacie návyky, preferencie alebo životný štýl.

Vyskúšajte časom overené techniky, napríklad:

Všetky tieto návyky sú súčasťou efektívneho stravovania, napriek tomu sa o nich zriedka rozpráva. Ako teda implikovať tieto návyky bez toho, aby ste sa do toho museli nútiť?

Ako si udržať motiváciu (aj keď číslo na váhe stupa)?

Napriek tomu, že motivácia sa zdá byť vedomé rozhodnutie, v skutočnosti je to oveľa zložitejší process. Každému rozhodnutiu, ktoré váš mozog vykoná, predchádza komplexná analýza prínosov a toho, čo treba obetovať aby sme dosiahli daný cieľ. Vplyv na to má aj vaše okolie, doterajšie skúsenosti a to, ako sa práve cítite.

Výsledné rozhodnutie pravdepodobne vyjde vo váš prospech, ak už vidíte výsledky. Zamyslite sa nad tým: ak ste od minulého týždňa už schudli pol kila, alebo ste na poslednom tréningu zvládli viac opakovaní s väčšou váhou, je pre vás jednoduchšie pokračovať a veriť, že ste na správnej ceste.

 

Čo však v prípade, že len začínate, cítite sa zaseknutý, alebo nevidíte žiadne zmeny? Práve vtedy strácate vieru a motiváciu, a aj ten najlepší plan prestáva fungovať.

Vtedy si musíte uvedomiť dve veci:

 1. Kolísanie hmotnosti je súčasťou procesu. Ak sa vážite každý deň, niekedy vaša váha bude stúpať. To je normálne. Môže to byť dôsledok toho, že ste málo spali, deň predtým ste prijali viac soli alebo sacharidov alebo kopec ďalších dôvodov. Ak však vo svojom plane nepoľavíte, vaša váha by sa dlhodobo mala znižovať, a to je presne to, na čom záleží.
 2. Niektoré dni sa vám nebude chcieť pokračovať, budete unavení, nebudete mať motiváciu. Vtedy si pripomeňte, prečo robíte to, čo robíte, a aby ste dosiahli svoj cieľ je potrebné postupovať podľa stanoveného plánu, aj keď sa na to práve necítite.

Ako vytrvať?

Ak hľadáte jednoduchú techniku ako nepoľaviť, môžete si požičať taktiku generála Stanleyho McChrystala, ktorý kedysi dohliadal na špeciálne jednotky Navy SEAL a Army Rangers. McChrystal zvykol svojim vojakom hovoriť:

 1. Potrebujem, aby ste urobili toto.
 2. Toto je dôvod, prečo je to dôležité.
 3. Toto je dôvod, prečo si myslím, že to zvládnete.
 4. Spomente si, čo ste spolu zvládli doteraz.
 5. Teraz poďme a urobme to.

 

Teraz si to predstavte ako konverzáciu medzi vami a vaším telom.

 1. Potrebujem, aby si sa išiel prejsť trikrát za týždeň.
 2. Je to dôležité, pretože chceme schudnúť 10 kíl a chôdza efektívne spaľuje kalórie.
 3. Viem, že to zvládneš, pretože každé ráno prejdeš z parkoviska do kancelárie.
 4. V práci si venoval hodiny mesačným uzávierkam, takže sa dokážeš dostatočne sústrediť na to, aby si to zvládol.
 5. Teraz poďme a urobme to.

 

Vyskúšajte tento spôsob aplikovať pri akejkoľvek zmene, ktorú sa tento rok rozhodnete urobiť. A ak to nebude fungovať, skúste si predtým pustiť pesničku z filmu Rocky. Môže to znieť ako žart, ale je to efektívne. Výskumy tvrdia, že keď zlyhá všetko ostatné, energická hudba môže pomôcť zlepšiť váš výkon. A nemusí to byť práve Rocky, kľudne uprednostnite hip-hop, R&B alebo dokonca metal.

 

Máte záujem o výživový plan na mieru?

V Cvičisku vieme, že každý človek je jedinečný, a preto neexistuje žiadny univerzálny plan, ktorý by vyhovoval všetkým. Náš výživový špecialista vám pripraví plan na mieru podľa vášho životného štýlu, vďaka čomu bude cesta za vašim cieľom o niečo jednuduchšia.

Táto webová stránka bola nadizajnovaná a vytvorená spoločnosťou dp Marketing Group s. r. o.